1

10 najpiękniejszych szlaków w polskich górach

Nieważne, czy chodzenie po górach masz we krwi, czy jesteś początkującym turystą. Dzięki temu rankingowi na pewno znajdziesz coś dla siebie. Poznaj 10 najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce.

Zdjęcie główne: Marek Piwnicki / Unsplash

Pod względem krajobrazowym Polska to jedno z najbardziej różnorodnych państw w Europie. Można w nim znaleźć niemal wszystkie środowiska, które występują w szerokościach geograficznych strefy umiarkowanej. Najciekawszą z polskich krain przyrodniczych są bez wątpienia góry. Choć pokrywają one stosunkowo mały obszar naszego kraju, stanowią niebywałą atrakcję turystyczną. Karpaty, Sudety, Góry Świętokrzyskie – każdy z tych obszarów cechuje inna rzeźba terenu, roślinność, mikroklimat i krajobraz. Od skalistych turni i stromych wąwozów, przez bukowe lasy i połoniny, aż po porastającą łagodne wzniesienia puszczę. W polskich górach na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Spośród wielu szlaków w polskich górach wybrałem 10 – według mnie – najpiękniejszych i najbardziej godnych polecenia. Ich przejście będzie na pewno wspaniałym doświadczeniem, a także okazją do regeneracji i wypoczynku. To prawdziwa esencja polskich gór.

1. Karpaty / Tatry / Czerwone Wierchy

Kuźnice – Kondracka Przełęcz – Kondracka Kopa – Małołączniak – Krzesanica – Ciemniak – Kiry

Czerwone Wierchy to jedno z najpiękniejszych pasm w Tatrach. Tworzą je porośnięte kosodrzewiną i trawą wybitne wzniesienia – od wschodu: Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.), Małołączniak (2096 m n.p.m.), Krzesanica (2122 m n.p.m.) i Ciemniak (2096 m n.p.m.). Ten ostatni jest najbardziej skalisty i stromy. Czerwone Wierchy porasta specyficzny gatunek situ, nazywany sitem skucina. Roślina ta jesienią przebarwia się na czerwony kolor, nadając górom wyjątkowego wyglądu. Choć Czerwone Wierchy warto przejść o każdej porze roku, jesień na ich szczytach jest bez wątpienia najpiękniejsza. W Czerwonych Wierchach znajduje się również największy w Polsce system jaskiń.

Odległość: 15,3 km
Suma podejść: 1317 m
Czas: 8,5 h
Trudność: szlak raczej łatwy, choć kondycyjnie wymagający

Czerwone Wierchy | fot. Joanna Pędzich-Opioła / Flickr / CC BY 2.0

2. Karpaty / Tatry / Dolina Pięciu Stawów Polskich, Szpiglasowy Wierch i Morskie Oko

Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – Szpiglasowa Przełęcz – Szpiglasowy Wierch – Szpiglasowy Wierch – Schronisko PTTK przy Morskim Oku – Palenica Białczańska

Szlak przez Szpiglasowy Wierch to świetna okazja do „zaprzyjaźnienia się” z wysokimi górami. Choć pod względem trudności daleko mu do Orlej Perci, daje on szansę do poczucia na własnej skórze, jak piękne i potężne są najwyższe partie polskich Tatr. Na szlaku przez Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.) znajdują się łańcuchy, które znacznie ułatwiają przejście najwyższego odcinka. Po drodze miniemy dwa, piękne miejsca – Dolinę Pięciu Stawów Polskich oraz Morskie Oko.

Odległość: 21,1 km
Suma podejść: 1534 m
Czas: 8,5 h
Trudność: szlak raczej trudny, wymagający dobrej kondycji i obycia z górami

Dolina Pięciu Stawów Polskich | fot. Maksym Harbar / Unsplash

3. Karpaty / Pieniny / Trzy Korony

Krościenko – Przełęcz Szopka – Pod Trzema Koronami – Trzy Korony – Pod Trzema Koronami – Przełęcz Szopka – Schronisko PTTK Trzy Korony – Sromowce Niżne

Jeden z najbardziej atrakcyjnych widokowo szlaków w Polsce. Wędrując z Krościenka, po przejściu kilkuset metrów znajdziemy krzyż z napisem: „Zanim pójdziesz dalej, podziękuj Bogu za to, że masz oczy”. Warto to zrobić, bo widoki z Trzech Koron (982 m n.p.m.) zapierają dech w piersi. Szczyt ten cechuje spora wybitność i strome zbocza, co znacznie potęguje wrażenie „zawieszenia w przestrzeni”. W Pieniach – dzięki występowaniu wapiennych gleb – możemy znaleźć wiele atrakcyjnych i różnorodnych środowisk. Najpiękniejsze z nich to rozlewiska górskich strumieni oraz koszone każdego lata (w celu zachowania przyrodniczych właściwości) łąki górskie, na których znajdziemy między innymi wiele gatunków storczyków.

Odległość: 8,6 km
Suma podejść: 607 m
Czas: 3,5 h
Trudność: szlak łatwy

Trzy Korony / fot. Mariusz Słoński / Unsplash

4. Karpaty / Beskid Żywiecki / Babia Góra

Zawoja, Markowa – Schronisko PTTK Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Babia Góra (Diablak) – Sokolica – Przełęcz Krowiarki

Babia Góra (1725 m n.p.m.) nie bez powodu nazywana jest Królową Beskidów. Jej wybitny masyw góruje nad Beskidem Żywieckim i jest widoczny niemal z każdego szczytu od Śląska aż po Sądecczyznę. W przeszłości w babiogórskim masywie szukano soli i cennych kruszców, a ślady górniczej działalności widoczne są w nim do dzisiaj. Wędrówka na Babią Górę to niezwykłe doświadczenie, które można polecić nawet amatorom górskich wędrówek. Należy jednak pamiętać, że szczyt ten może być niebezpieczny – pogoda na Babiej lubi bardzo szybko się zmieniać. Znane są przypadki porażeń piorunem, zaginięć i zamarznięć.

Odległość: 10,9 km
Suma podejść: 1014 m
Czas: 4,5 h
Trudność: szlak raczej łatwy, choć trzeba zachować na nim ostrożność, wymagane obycie z górami

Babia Góra | fot. Katarzyna Pe / Unsplash

5. Karpaty / Beskid Sądecki / Przehyba, Radziejowa i Wielki Rogacz

Szczawnica – Schronisk PTTK na Przehybie – Radziejowa – Wielki Rogacz – Obidza – Eliaszówka – Chata Magury – Piwniczna Zdrój

Długi, ale jednocześnie atrakcyjny widokowo szlak. Jedną z jego zalet jest brak tłumów turystów. Wędrówkę warto rozłożyć na dwa dni i przenocować w Chacie Magury. Jest to idealna propozycja dla osób poszukujących samotności i spokoju. Najwyższym punktem na trasie jest szczyt Radziejowa (1263 m n.p.m.).

Odległość: 29,7 km
Suma podejść: 1358 m
Czas: 10 h
Trudność: szlak łatwy, choć długi i wymagający dobrej kondycji

Radziejowa | fot. faxepl / Flickr / CC BY-SA 2.0

6. Karpaty / Bieszczady / Halicz, Rozsypaniec i Tarnica

Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec – Halicz – Przełęcz Goprowska – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica – Przełęcz pod Tarnicą – Wołosate

Kto choć raz w życiu nie chciał wszystkiego rzucić i wyjechać w Bieszczady? Góry te, choć coraz bardziej oblegane, nadal mają w sobie coś dzikiego i nieokiełznanego. Ślady akcji „Wisła” i wysiedlenia ludności łemkowskiej – od Sądecczyzny aż po Ukrainę – widoczne są w Bieszczadach do dzisiaj.

Wędrówka „tarnicką pętlą” z pewnością dostarczy niesamowitych wrażeń i… porządnie zmęczy. Warto wybrać się na ten szlak poza sezonem, aby nie spotkać tłumów turystów. Tarnica (1346 m n.p.m.) to najwyższy szczyt polskich Bieszczad.

Odległość: 18,9 km
Suma podejść: 910 m
Czas: 7 h
Trudność: szlak łatwy, choć wymagający dobrej kondycji

Tarnica | fot. Wojciech Celiński / Unsplash

7. Karpaty / Bieszczady / Bukowe Berdo

Wołosate – Przełęcz pod Tarnicą – Bukowe Berdo – Pszczeliny, Widełki

Wielu moich znajomych nie wyobraża sobie Bieszczad bez Bukowego Berda (1311 m n.p.m.). Nie umywa się do niego nawet słynny szlak przez Połoninę Wetlińską i Caryńską. Bukowe Berdo do niedawna kojarzyło się z mniej uczęszczanymi szlakami w Bieszczadach. Dziś niestety, zwłaszcza w szczycie sezonu, wybierają się na niego tłumy. Niemniej warto „celować” w pogodne dni zwłaszcza na początku i końcu sezonu, bo wędrówka przez Bukowe Berdo (szczególnie jesienią) będzie wtedy jedynym w swoim rodzaju doświadczeniem.

Odległość: 15,3 km
Suma podejść: 888 m
Czas: 6 h
Trudność: szlak łatwy, choć wymagający dobrej kondycji

Bukowe Berdo | fot. Wojciech Celiński / Unsplash

8. Sudety / Góry Stołowe / Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki, parking – Szczeliniec Wielki, przełęcz – Schronisko na Szczelińcu – Ścieżka przez Szczeliniec Wielki – Obejście Szczelińca Małego – Karłów

Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) robi ogromne wrażenie, a jego spękany, poprzecinany głębokimi jarami masyw to atrakcja turystyczna, której nie można sobie odmówić. Bogata i wygodna infrastruktura bardzo ułatwia dotarcie na jego szczyt, choć – niestety – odbiera mu karpacką dzikość. Szlak przez Szczeliniec Wielki można polecić każdemu, również rodzicom z małymi dziećmi. Znajdujące się na jego szczycie schronisko należy do najbardziej klimatycznych w Polsce; warto spędzić w nim noc.

Odległość: 2,8 km
Suma podejść: 177 m
Czas: 2 h
Trudność: szlak łatwy

Szczeliniec Wielki | fot. Sacre Bleu / Unsplash

9. Sudety / Karkonosze / Śnieżka i Śnieżne Kotły

Szklarska Poręba – Schronisko Pod Łabskim Szczytem – Śnieżne Kotły – Schronisko PTTK Odrodzenie – Przełęcz pod Śnieżką – Śnieżka – Przełęcz pod Śnieżką – Karpacz

Szlak przez Śnieżne Kotły i Śnieżkę (1603 m n.p.m.) to esencja Karkonoszy. Charakterystyczne, skaliste – choć jednocześnie obłe – zbocza to świadectwo sędziwego wieku Sudetów. Góry te, choć niższe od Karpat, mają swój niepowtarzalny i godny uwagi klimat. Wygodne i dobrze oznaczone szlaki sprawiają, że góry te doskonale nadają się do uprawiania turystyki. Problemem nie powinna być nawet duża suma podejść.

Szlak przez Śnieżne Kotły i Śnieżkę warto rozłożyć na dwa dni i przenocować w jednym z wielu mijanych po drodze schronisk, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej.

Odległość: 31,2 km
Suma podejść: 1626 m
Czas: 11 h
Trudność: szlak łatwy, choć wymagający dobrej kondycji

Śnieżka | fot. Slawek K / Unsplash

10. Góry Świętokrzyskie / Łysica i Święty Krzyż

Święta Katarzyna – Łysica – Skała Agaty – Przełęcz św. Mikołaja – Podlesie – Przełęcz Hucka – Łysa Góra (Święty Krzyż) – Nowa Słupia

Góry Świętokrzyskie to po Karpatach i Sudetach trzecia i najstarsza tego typu formacja w Polsce. Ich bardzo stare i zerodowane wzniesienia, choć nie przypominają tatrzańskich i karkonoskich szczytów, wciąż są górami. Porastająca je Puszcza Jodłowa to nie tylko imponujący starodrzew, ale również miejsce partyzanckich walk z okresu II wojny światowej. Wędrówka przez Pasmo Świętokrzyskie będzie ciekawym doświadczeniem i okazją do odwiedzenia znajdującego się na Łysej Górze Świętego Krzyża – sanktuarium, w którym przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża.

W Górach Świętokrzyskich sporo zamieszania wywołało niedawne odkrycie. Okazało się, że najwyższym ich szczytem wcale nie jest Łysa Góra (594 m n.p.m.), a niepozorna Skała Agaty (614 m n.p.m.).

Szlaki Gór Świętokrzyskich docenią zarówno amatorzy górskich wędrówek, jak również rodzice z dziećmi i osoby szukające samotności.

Odległość: 19,1 km
Suma podejść: 598 m
Czas: 6 h
Trudność: szlak łatwy

Góry Świętokrzyskie | fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland / Flickr / CC BY-ND 2.0

Tekst pierwotnie ukazał się na portalu DEON.pl

CategoriesPodróże
Piotr Kosiarski

Kiedyś pracowałem jako pilot wycieczek, dziś jestem dziennikarzem, a moją największą pasją jest podróżowanie. To ono sprawia mi frajdę i mobilizuje do pisania. Uważam, że rzeczy materialne starzeją się i tracą na wartości, a radość z podróżowania jest ponadczasowa i bezcenna. Moim ulubionym kierunkiem jest północ, a dokładniej wszystko „w górę” od pięćdziesiątego równoleżnika. Od miast wolę naturę, najlepiej oglądaną z okna pociągu.

  1. Magda says:

    Czerwone Wierchy to chyba wciąż dla mnie numer 1. Myślę, że niektóre szlaki, nawet te z pozoru mniej atrakcyjne, mam zapisane szczególnie w pamięci ze względu na związane z nimi wspomnienia, spotkanych tam ludzi lub wydarzenia życia, które jakoś szczególnie kojarzą się właśnie z tym, a nie innym szlakiem. Dzięki za przypomnienie tych ścieżek. Szczeliniec i Góry Świętokrzyskie wciąż jeszcze przede mną do odkrycia. 🙂

  2. Wow, te zielone Bieszczady jakoś tak szkocko-irlandzko-islandzkkimi nutami zagrały. I tyle lat człowiek żyje a zawsze znajdzie się wymówką, że to jeszcze nie ta chwila by tam pojechać. Pozostałe jak najbardziej zgoda choć jedna przygoda z Czerwonymi Wierchami to był wypad tak mglisty, że trzeba było powtórzyć by zobaczyć gdzie się było 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *