Autor i blog

O autorze

Nazywam się Piotr Kosiarski. Chodzę po górach, fotografuję, latam dronem i nurkuję, przekraczając granice swoich możliwości.

Od zawsze interesowała mnie eksploracja świata. Gdy byłem w podstawówce, wspólnie z tatą i starszymi braćmi dwa razy dotarliśmy do Rzymu Volkswagenem Golfem II. W kolejnych latach odwiedziliśmy Rumunię, Mołdawię i Lazurowe Wybrzeże. Na pierwsze samodzielne i świadome podróżowanie przyszedł czas, kiedy osiągnąłem stabilizację zawodowo-finansową. Od tamtej pory, pracując jako dziennikarz, systematycznie powiększam liczbę odwiedzonych przeze mnie państw.

Podróże są moją pasją, sprawiają mi frajdę i mobilizują do pisania. Uważam, że rzeczy materialne starzeją się i tracą na wartości, a radość z podróżowania jest ponadczasowa i bezcenna. Szczególne miejsce w moim podróżniczym świecie zajmuje kolej, która spośród wszystkich środków lokomocji zachowała najwięcej romantyzmu.

Moje najważniejsze wyprawy to podróż do Kanady i Stanów Zjednoczonych oraz dwukrotna eksploracja Islandii. Nie zniechęcony rokiem 2020 reaktywuję blog podróżniczy i snuję nowe wyprawowe plany. Północ jest moim priorytetem.

Rośnij dziko, zgodnie ze swą naturą, podobny do owych turzyc i zarośli, które nigdy nie zmienią się w angielską trawę.

Henry David Thoreau

O blogu

„Mapa bezdroży” zrodziła się z powołania i chęci dzielenia się (nie tylko) podróżniczymi doświadczeniami. Na jej łamach łączę artykuły o świecie z wiarą i duchowością. Za cel postawiłem sobie uwrażliwienie na piękno otaczającego świata, jako dzieła Boga. Jeśli po lekturze moich tekstów pomyślisz: „świat, który mnie otacza naprawdę jest piękny”, będzie to dla mnie największa radość.

Dlaczego „Mapa bezdroży”?

Uważam, że każdy człowiek doświadcza w życiu przebywania na bezdrożach. W wielu wymiarach. Bezdroża – zarówno te fizyczne, jak i duchowe – nie zawsze bywają komfortowe, a jednak poruszanie się w ich przestrzeni niesie wielki potencjał. „Mapa bezdroży” to rzeczywiście rodzaj mapy; choć nie da się jej odczytać w tradycyjny sposób, wierzę, że jej lektura pozwala znaleźć kierunek – w najmniej oczekiwanym momencie i w bardzo indywidualny sposób.

Zajrzałam tu, żeby poczytać o Islandii, a ostatecznie znalazłam coś ważniejszego.

Gocha

Wasze komentarze mówią same za siebie.

Zdjęcia na blogu

Zależy mi, aby na „Mapie bezdroży” obecne były nie tylko ciekawe artykuły ale również profesjonalne i oddające ich charakter fotografie. Dlatego staram się bardzo starannie dobierać zdjęcia – zarówno główne (nad tekstem) jak również zakotwiczone w tekście i galeriach. Nie wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa; każda fotografia jest jednak opatrzona opisem i/lub informacjami o autorze i prawach autorskich.

Wyszukując zdjęcia, najczęściej korzystam z Unsplasha. W tym miejscu chcę podziękować fotografom z całego świata za udostępnianie swoich zdjęć w tym serwisie. Jest on niewyczerpanym magazynem darmowych, profesjonalnych i – co najważniejsze – „niesztokowych” fotografii.

Wierzę, że dzięki wybranym przeze mnie zdjęciom, czytanie „Mapy bezdroży” będzie nie tylko inspirującą lekturą ale również spotkaniem z pięknem przedstawionego na fotografiach świata.

Kategorie na blogu

Każdy artykuł na „Mapie bezdroży” – w zależności od tematyki – znajduje się w jednej z dwóch głównych kategorii: Podróże lub Styl życia. W celu uporządkowania tekstów ze względu na formę, utworzyłem sześć bardziej szczegółowych zbiorów:

Filmy

Nagrywane głównie dronem relacje wideo z moich podróży. Pokazuję w nich świat z perspektywy, jaką zwykle oglądają jedynie ptaki. Dzięki płynnym ruchom drona i plastyczności ujęć świat w moich filmach nabiera dynamizmu i głębi.

Zobacz kategorię

.

Poradniki

Artykuły, w których dzielę się wiedzą ekspercką. Dotyczą zarówno podróżowania, jak również stylu życia. Informacje zawarte w tej kategorii zawsze są sprawdzone i pochodzą ze źródła, jakim jest moje osobiste doświadczenie.

Zobacz kategorię

Przewodniki

Teksty o bliskich i dalekich miejscach, które warto zobaczyć. W każdym artykule znajduje się garść praktycznych informacji o zwiedzaniu. Artykuły z tej kategorii mogą być punktem wyjścia w planowaniu podróży oraz źródłem inspiracji.

Zobacz kategorię

.

Refleksje

Najbardziej pojemna kategoria, która jest zbiorem moich – nie tylko podróżniczych – doświadczeń i przemyśleń. Artykuły o wierze, duchowości oraz psychologii – ale również podróżnicze inspiracje – najpewniej znajdują się właśnie w tej kategorii.

Zobacz kategorię

Reportaże

Historie, które wydarzyły się naprawdę. W tej kategorii zamieszczam relacje z moich wypraw, opisy podróżniczych przygód, a także inspirujące z podróżniczego punktu widzenia wydarzenia, które miały miejsce w różnych zakątkach świata.

Zobacz kategorię

.

Wywiady

Są mi szczególnie bliskie. Zawsze dnam o to, by przypominały naturalną rozmowę. Nie boję się trudnych tematów. W mojej pracy dziennikarskiej przeprowadziłem kilka rozmów, z których jestem szczególnie dumny. Wszystkie znajdują się w tej kategorii.

Zobacz kategorię