Autor i blog

O autorze

Nazywam się Piotr Kosiarski. Chodzę po górach, fotografuję, latam dronem i nurkuję, przekraczając granice swoich możliwości.

Od zawsze interesowała mnie eksploracja świata. W podstawówce, wspólnie z tatą i braćmi, dwa razy dotarłem do Rzymu Volkswagenem Golfem II. W kolejnych latach odwiedziliśmy Rumunię, Mołdawię i Lazurowe Wybrzeże. Po studiach pracowałem jako pilot wycieczek. Na pierwsze samodzielne i świadome podróżowanie przyszedł czas, kiedy osiągnąłem stabilizację zawodowo-finansową. Od tamtej pory, jako dziennikarz, powiększam liczbę odwiedzonych przeze mnie państw.

Podróże są moją pasją, sprawiają mi frajdę i mobilizują do pisania. Uważam, że rzeczy materialne starzeją się i tracą na wartości, a radość z podróżowania jest ponadczasowa i bezcenna. Szczególne miejsce w moim podróżniczym świecie zajmuje kolej, która spośród wszystkich środków lokomocji zachowała najwięcej romantyzmu.

Moje najważniejsze wyprawy to podróż do Kanady i Stanów Zjednoczonych oraz dwukrotna eksploracja Islandii. Nie zniechęcony rokiem 2020 reaktywuję blog i snuję nowe podróżnicze plany. Północ jest moim priorytetem.

Rośnij dziko, zgodnie ze swą naturą, podobny do owych turzyc i zarośli, które nigdy nie zmienią się w angielską trawę.

Henry David Thoreau

O blogu

„Mapa bezdroży” zrodziła się z powołania i chęci dzielenia się (nie tylko) podróżniczymi doświadczeniami. Na jej łamach łączę artykuły o podróżach z lifestylem i duchowością. Za główne cele postawiłem sobie uwrażliwienie na piękno świata jako dzieła Boga (w którego wierzę), zachęcanie do planowania własnych podróży oraz inspirowanie do rozwoju.

„Mapy bezdroży” w sieci, mediach…

Czytelnicy „Mapy bezdroży” tworzą społeczność skupioną wokół autora, strony internetowej (mapabezdrozy.blog) i social mediów – Facebooka, Twittera, Instagrama oraz serwisu YouTube. „Mapy bezdroży” jest także obecna w mediach i prasie; jako autor byłem zapraszany do rozmów w Studiu Raban i Gazecie Krakowskiej.

…i wśród ludzi

Działam również poza internetem, prowadząc pokazy zdjęć i opowiadając o swoich przygodach. Do tej pory gościłem na spotkaniach Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Klubu Podróżników Śródziemie. Jeśli szukasz kogoś, kto poprowadzi prelekcję podróżniczą, trafiłeś w dzisiątkę. Więcej o tym na stronie Współpraca.

Dlaczego „Mapa bezdroży”?

Uważam, że każdy człowiek doświadcza w życiu bycia na bezdrożach. W wielu wymiarach. Bezdroża – zarówno geograficzne, jak i psychologiczne i duchowe – nie zawsze bywają komfortowe, a jednak poruszanie się w ich przestrzeni niesie wielki potencjał. „Mapa bezdroży” to rzeczywiście rodzaj mapy; choć nie da się jej odczytać w tradycyjny sposób, jej lektura pozwala znaleźć kierunek – w najmniej oczekiwanym momencie i w bardzo indywidualny sposób.

Zajrzałam tu, żeby poczytać o Islandii, a ostatecznie znalazłam coś ważniejszego.

Gocha

Wasze komentarze mówią same za siebie.

Zdjęcia na blogu

Zależy mi, aby na „Mapie bezdroży” obecne były nie tylko najwyższej jakości artykuły ale również profesjonalne i oddające ich charakter fotografie. Dlatego staram się bardzo starannie wybierać zdjęcia – zarówno główne (tytułowe) jak również zakotwiczone w tekstach i galeriach. Nie wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa; każda fotografia jest jednak opatrzona informacjami o twórcy i prawach autorskich.

Szukając zdjęć, najczęściej korzystam z Unsplasha. W tym miejscu chcę podziękować fotografom z całego świata za udostępnianie zdjęć w tym serwisie. Jest on niewyczerpanym magazynem darmowych, profesjonalnych i – co najważniejsze – „niesztokowych” fotografii.

Wierzę, że dzięki pięknym zdjęciom, czytanie „Mapy bezdroży” będzie nie tylko inspirującą lekturą ale również spotkaniem z pięknem świata.

Kategorie na blogu

Każdy artykuł na „Mapie bezdroży” – w zależności od tematyki – znajduje się w jednej z dwóch głównych kategorii: Podróże lub Lifestyle. W celu uporządkowania tekstów ze względu na formę, utworzyłem sześć bardziej szczegółowych zbiorów:

Filmy

Nagrywane głównie dronem relacje wideo z moich podróży. Pokazuję w nich świat z perspektywy, jaką zwykle oglądają jedynie ptaki. Dzięki płynnym ruchom drona i plastyczności ujęć świat w moich filmach nabiera dynamiki i głębi.

Zobacz kategorię

.

Poradniki

Artykuły, w których dzielę się wiedzą ekspercką. Dotyczą zarówno podróżowania, jak również stylu życia. Informacje zawarte w tej kategorii zawsze są sprawdzone i opierają się na moim osobistym doświadczeniu.

Zobacz kategorię

Przewodniki

Teksty o bliskich i dalekich miejscach, które warto zobaczyć. W każdym artykule znajduje się garść praktycznych informacji o zwiedzaniu. Artykuły z tej kategorii mogą być punktem wyjścia w planowaniu podróży oraz źródłem inspiracji.

Zobacz kategorię

.

Refleksje

Najbardziej pojemna kategoria, która jest zbiorem moich – nie tylko podróżniczych – doświadczeń i przemyśleń. Artykuły o wierze, duchowości oraz psychologii – ale również podróżnicze inspiracje – najpewniej znajdują się właśnie w tej kategorii.

Zobacz kategorię

Historie

Sprawy, które wydarzyły się naprawdę. W tej kategorii zamieszczam reportaże z moich wypraw, opisy podróżniczych przygód, a także inspirujących z podróżniczego punktu widzenia wydarzeń, które miały miejsce w różnych zakątkach świata.

Zobacz kategorię

.

Wywiady

Są mi szczególnie bliskie. Zawsze dnam o to, by przypominały naturalną rozmowę. Nie boję się trudnych tematów. W mojej pracy dziennikarskiej przeprowadziłem kilka rozmów, z których jestem szczególnie dumny. Wszystkie znajdują się w tej kategorii.

Zobacz kategorię