O autorze
Nazywam się Piotr Kosiarski. Chodzę po górach, fotografuję, latam dronem i nurkuję, przekraczając granice swoich możliwości.
Od zawsze interesowała mnie eksploracja świata. W podstawówce, wspólnie z tatą i braćmi, dwa razy dotarłem do Rzymu Volkswagenem Golfem II. W kolejnych latach odwiedziliśmy Rumunię, Mołdawię i Lazurowe Wybrzeże. Po studiach pracowałem jako pilot wycieczek. Na pierwsze samodzielne i świadome podróżowanie przyszedł czas, kiedy osiągnąłem stabilizację zawodowo-finansową. Od tamtej pory, jako dziennikarz, powiększam liczbę odwiedzonych przeze mnie państw.
Podróże są moją pasją, sprawiają mi frajdę i mobilizują do pisania. Uważam, że rzeczy materialne starzeją się i tracą na wartości, a radość z podróżowania jest ponadczasowa i bezcenna. Szczególne miejsce w moim podróżniczym świecie zajmuje kolej, która spośród wszystkich środków lokomocji zachowała najwięcej romantyzmu. Zawsze mam przy sobie hamak, wynalazek doskonały, w którym kontempluję piękno świata i praktykuję uważność.
Moje najważniejsze wyprawy to podróż do Kanady i Stanów Zjednoczonych oraz dwukrotna eksploracja Islandii. Nie zniechęcony rokiem 2020 reaktywuję blog i snuję nowe podróżnicze plany. Północ jest moim priorytetem.
Rośnij dziko, zgodnie ze swą naturą, podobny do owych turzyc i zarośli, które nigdy nie zmienią się w angielską trawę.
Henry David Thoreau
O blogu
„Mapa bezdroży” zrodziła się z powołania i chęci dzielenia się (nie tylko) podróżniczymi doświadczeniami. Na jej łamach łączę artykuły o podróżach z lifestylem i duchowością. Jako główne cele postawiłem sobie:
- uwrażliwienie na piękno świata jako dzieła Boga
- zachęcanie do planowania własnych podróży
- inspirowanie do rozwoju.
„Mapy bezdroży” w sieci, mediach…
Czytelnicy „Mapy bezdroży” tworzą społeczność skupioną wokół autora, strony internetowej (mapabezdrozy.blog) i social mediów – Facebooka, Twittera, Instagrama oraz serwisu YouTube. „Mapy bezdroży” jest także obecna w mediach i prasie; jako autor bloga byłem zapraszany do rozmów w Studiu Raban i Gazecie Krakowskiej.
…i wśród ludzi
Chętnie dzielę się podróżniczymi doświadczeniami, pokazuję zdjęcia i opowiadam o przygodach. Do tej pory gościłem na spotkaniach Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Klubu Podróżników Śródziemie. Jeśli szukasz kogoś, kto poprowadzi prelekcję podróżniczą, trafiłeś w dzisiątkę. Więcej o tym na stronie Współpraca.
Dlaczego „Mapa bezdroży”?
Uważam, że każdy człowiek doświadcza w życiu bezdroży. W wielu wymiarach. Bezdroża – zarówno fizyczne, jak i psychologiczne i duchowe – nie zawsze są komfortowe, a jednak przebywanie w ich przestrzeni niesie potencjał. „Mapa bezdroży” to rzeczywiście rodzaj mapy; choć nie da się jej odczytać w tradycyjny sposób, jej lektura pozwala znaleźć kierunek – w najmniej oczekiwanym momencie i w bardzo indywidualny sposób.
Zajrzałam tu, żeby poczytać o Islandii, a ostatecznie znalazłam coś ważniejszego.
Gocha
Wasze komentarze mówią same za siebie.
Zdjęcia na blogu
Zależy mi, aby na „Mapie bezdroży” znajdowały się nie tylko ciekawe artykuły ale również oddające ich charakter fotografie. Dlatego staram się starannie wybierać zdjęcia – zarówno główne (tytułowe) jak również zakotwiczone w tekstach i galeriach. Nie wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa; przy każdej fotografii znajdują się jednak informacje o twórcy i prawach autorskich.
Kategorie na blogu
Każdy artykuł na „Mapie bezdroży” – w zależności od tematyki – znajduje się w jednej z dwóch kategorii: Podróże lub Lifestyle. Aby uporządkować teksty ze względu na formę, utworzyłem sześć bardziej szczegółowych zbiorów:
Filmy
Nagrywane głównie dronem relacje wideo z moich podróży. Pokazuję w nich świat z perspektywy, jaką zwykle oglądają jedynie ptaki. Dzięki płynnym ruchom drona i plastyczności ujęć świat w moich filmach nabiera dynamiki i głębi.
Zobacz kategorię
.
Poradniki
Artykuły, w których dzielę się wiedzą ekspercką. Dotyczą zarówno podróżowania, jak również stylu życia. Informacje zawarte w tej kategorii zawsze są sprawdzone i opierają się na moim osobistym doświadczeniu.
Zobacz kategorię
Przewodniki
Teksty o bliskich i dalekich miejscach, które warto zobaczyć. W każdym artykule znajduje się garść praktycznych informacji o zwiedzaniu. Artykuły z tej kategorii mogą być punktem wyjścia w planowaniu podróży oraz źródłem inspiracji.
Zobacz kategorię
.
Refleksje
Najbardziej „pojemna” kategoria, która jest zbiorem moich – nie tylko podróżniczych – doświadczeń i przemyśleń. Artykuły o wierze, duchowości oraz psychologii najpewniej znajdują się właśnie w tej kategorii.
Zobacz kategorię
Historie
Sprawy, które wydarzyły się naprawdę. W tej kategorii zamieszczam reportaże z moich wypraw, opisy podróżniczych przygód, a także inspirujących z podróżniczego punktu widzenia wydarzeń, które miały miejsce w różnych zakątkach świata.
Zobacz kategorię
.
Wywiady
Są mi szczególnie bliskie. Zawsze dnam o to, by przypominały naturalną rozmowę. Nie boję się trudnych tematów. W mojej pracy dziennikarskiej przeprowadziłem kilka rozmów, z których jestem szczególnie dumny. Wszystkie znajdują się w tej kategorii.