Autor i blog

O autorze

Nazywam się Piotr Kosiarski. Chodzę po górach, fotografuję, latam dronem i nurkuję, przekraczając granice swoich możliwości.

Od zawsze interesowała mnie eksploracja świata. W podstawówce, wspólnie z tatą i braćmi, dwa razy dotarłem do Rzymu Volkswagenem Golfem II. W kolejnych latach odwiedziliśmy Rumunię, Mołdawię i Lazurowe Wybrzeże. Po studiach pracowałem jako pilot wycieczek. Na pierwsze samodzielne i świadome podróżowanie przyszedł czas, kiedy osiągnąłem stabilizację zawodowo-finansową. Od tamtej pory, jako dziennikarz, powiększam liczbę odwiedzonych przeze mnie państw.

Podróże są moją pasją, sprawiają mi frajdę i mobilizują do pisania. Uważam, że rzeczy materialne starzeją się i tracą na wartości, a radość z podróżowania jest ponadczasowa i bezcenna. Szczególne miejsce w moim podróżniczym świecie zajmuje kolej, która spośród wszystkich środków lokomocji zachowała najwięcej romantyzmu. Zawsze mam przy sobie hamak, wynalazek doskonały, w którym kontempluję piękno świata i praktykuję uważność.

Moje najważniejsze wyprawy to podróż do Kanady i Stanów Zjednoczonych oraz dwukrotna eksploracja Islandii. Nie zniechęcony rokiem 2020 reaktywuję blog i snuję nowe podróżnicze plany. Północ jest moim priorytetem.

Rośnij dziko, zgodnie ze swą naturą, podobny do owych turzyc i zarośli, które nigdy nie zmienią się w angielską trawę.

Henry David Thoreau

O blogu

„Mapa bezdroży” zrodziła się z powołania i chęci dzielenia się (nie tylko) podróżniczymi doświadczeniami. Na jej łamach łączę artykuły o podróżach z lifestylem i duchowością. Jako główne cele postawiłem sobie:

  • uwrażliwienie na piękno świata jako dzieła Boga
  • zachęcanie do planowania własnych podróży
  • inspirowanie do rozwoju.

„Mapy bezdroży” w sieci, mediach…

Czytelnicy „Mapy bezdroży” tworzą społeczność skupioną wokół autora, strony internetowej (mapabezdrozy.blog) i social mediów – Facebooka, Twittera, Instagrama oraz serwisu YouTube. „Mapy bezdroży” jest także obecna w mediach i prasie; jako autor bloga byłem zapraszany do rozmów w Studiu Raban i Gazecie Krakowskiej.

…i wśród ludzi

Chętnie dzielę się podróżniczymi doświadczeniami, pokazuję zdjęcia i opowiadam o przygodach. Do tej pory gościłem na spotkaniach Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Klubu Podróżników Śródziemie. Jeśli szukasz kogoś, kto poprowadzi prelekcję podróżniczą, trafiłeś w dzisiątkę. Więcej o tym na stronie Współpraca.

Dlaczego „Mapa bezdroży”?

Uważam, że każdy człowiek doświadcza w życiu bezdroży. W wielu wymiarach. Bezdroża – zarówno fizyczne, jak i psychologiczne i duchowe – nie zawsze są komfortowe, a jednak przebywanie w ich przestrzeni niesie potencjał. „Mapa bezdroży” to rzeczywiście rodzaj mapy; choć nie da się jej odczytać w tradycyjny sposób, jej lektura pozwala znaleźć kierunek – w najmniej oczekiwanym momencie i w bardzo indywidualny sposób.

Zajrzałam tu, żeby poczytać o Islandii, a ostatecznie znalazłam coś ważniejszego.

Gocha

Wasze komentarze mówią same za siebie.

Kategorie na blogu

Każdy artykuł na „Mapie bezdroży” – w zależności od tematyki – znajduje się w jednej z dwóch kategorii: Podróże lub Lifestyle. Aby uporządkować teksty ze względu na formę, utworzyłem sześć bardziej szczegółowych zbiorów:

Filmy

Nagrywane głównie dronem relacje wideo z moich podróży. Pokazuję w nich świat z perspektywy, jaką zwykle oglądają jedynie ptaki. Dzięki płynnym ruchom drona i plastyczności ujęć świat w moich filmach nabiera dynamiki i głębi.

Zobacz kategorię

.

Poradniki

Artykuły, w których dzielę się wiedzą ekspercką. Dotyczą zarówno podróżowania, jak również stylu życia. Informacje zawarte w tej kategorii zawsze są sprawdzone i opierają się na moim osobistym doświadczeniu.

Zobacz kategorię

Przewodniki

Teksty o bliskich i dalekich miejscach, które warto zobaczyć. W każdym artykule znajduje się garść praktycznych informacji o zwiedzaniu. Artykuły z tej kategorii mogą być punktem wyjścia w planowaniu podróży oraz źródłem inspiracji.

Zobacz kategorię

.

Refleksje

Najbardziej „pojemna” kategoria, która jest zbiorem moich – nie tylko podróżniczych – doświadczeń i przemyśleń. Artykuły o wierze, duchowości oraz psychologii najpewniej znajdują się właśnie w tej kategorii.

Zobacz kategorię

Historie

Sprawy, które wydarzyły się naprawdę. W tej kategorii zamieszczam reportaże z moich wypraw, opisy podróżniczych przygód, a także inspirujących z podróżniczego punktu widzenia wydarzeń, które miały miejsce w różnych zakątkach świata.

Zobacz kategorię

.

Wywiady

Są mi szczególnie bliskie. Zawsze dnam o to, by przypominały naturalną rozmowę. Nie boję się trudnych tematów. W mojej pracy dziennikarskiej przeprowadziłem kilka rozmów, z których jestem szczególnie dumny. Wszystkie znajdują się w tej kategorii.

Zobacz kategorię