Jak często powinniśmy się spowiadać?

Chciałbym zacząć od tego, że częstotliwość spowiedzi to bardzo osobista sprawa. To, że ktoś spowiada się np. co trzy miesiące wcale nie oznacza, że będzie to dobre dla wszystkich.

Fot. Martin Jernberg / Unsplash

 

Staram się spowiadać regularnie, co dwa tygodnie. Częsta spowiedź pozwala mi lepiej pracować nad sobą i dbać o „higienę” sumienia. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że komuś innemu może wystarczyć spowiadanie się raz w miesiącu lub rzadziej. Uważam, że o wiele ważniejsza od częstotliwości spowiedzi jest jej regularność.

Chociaż spowiadam się często, wiem, że codzienne grzechy nie są przeszkodą w przyjmowaniu Komunii Świętej. Chrystus przyszedł do grzeszników, a Jego Ciało gładzi nasze winy.

Uważam, że każdy grzech, bez względu na to, czy jest ciężki, czy lekki, odwraca mnie od Boga. Spowiedź jest dla mnie ponownym zwróceniem się ku miłosiernemu Ojcu, który zawsze czeka z szeroko otwartymi ramionami.

W pracy nad sobą bardzo pomaga mi stały spowiednik. Kapłan, któremu regularnie wyznaję grzechy, wie o mnie znacznie więcej niż ksiądz, który patrzy na mnie przez pryzmat kilkuminutowej rozmowy. Uważam, że stały spowiednik realnie mi pomaga, a jego rady i towarzyszenie przynoszą konkretne, dobre owoce.

Myślę, że warto szukać stałego kierownika. Można to robić na wiele sposobów: spowiadać się u różnych kapłanów, pytać znajomych, sprawdzać w internecie dyżury w konfesjonałach.

Korzystając z częstej spowiedzi, dobrze jest pamiętać, że sakrament pokuty to nie „pralka czyszcząca nasze sumienia”, które później możemy do woli paskudzić. To pułapka, która może się okazać równie niebezpieczna jak brak spowiedzi w ogóle. Taką kwestię na pewno pomoże rozstrzygnąć stały spowiednik.

Regularna spowiedź jest wielkim darem i okazją do nawrócenia. Chociaż Bóg przebacza każdy nasz grzech, zanim jeszcze go popełnimy, sakrament pokuty jest nam potrzebny, by nie zapominać o tym, jak wielką miłością zostaliśmy obdarzeni.

Tekst pierwotnie ukazał się na portalu DEON.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s